Jak często przyczyną Twojego stresu jest nieodpowiednia jakość wykonanego przez Ciebie zadania. Jak często wydaje Ci się, że stać Cię na lepszą jakość pracy i masz takie chęci, a realne rezultaty tego nie ukazują.

Coraz częściej źródłem naszych stresów  staje się jakość wykonywanych przez nas zadań. Dysponujemy wysokim poziomem kompetencji, wiedzy, wynegocjowaliśmy wystarczającą ilość czasu na realizacje zadania, a mimo to, gdy dobiega czas na finalizację  pracy – nie jesteśmy z niej zadowoleni. Chce się nam ją wykonać od nowa. Budzi się w nas frustracja: niby potrafimy to zrobić idealnie, a jednak nie zrobiliśmy. Dlaczego.

Otóż kompetencje, wiedza, odpowiedni czas na realizację  i narzędzia do wykonania zadania to nie wszystko, konieczna jest KONCENTRACJA.

W czasach przebodźcowania, koncentracja stała się niewygodną i z czasem zapomnianą zdolnością. Internet, komunikacja GSM  przeformatowały nasze życie. Nauczyły nas żyć krótkimi odcinkami. Są one lekkie i przyjemne i nieobciążające intelektualnie – często wystarczy wybranie emotikony, aby wyrazić swoją opinię o  wiadomości opublikowanej w Internecie. Dodatkowo, taka aktywność nie nudzi nas, gdyż te reakcje nie angażują wiele czasu. Jest więc to przyjemne zajęcie, dzięki któremu  mamy poczucie otoczenia znajomymi, akceptacji i aktywności. Znamy już pierwszy powód utraty koncentracji: Przyzwyczailiśmy nas umysł do krótkiej i płytkiej pracy. W ten sam sposób nasz mózg podchodzi do pracy nad zadaniami bardziej skomplikowanymi.

Drugim przyczynkiem braku odpowiedniej koncentracji jest:  zmęczenie umysłu. W teoriach naukowych mówi się o postępującym  uzależnieniu się od nowoczesnych mediów i przebodźcowaniu życia. Nasz umysł jest bombardowany różnymi komunikatami. Poprzez stałą dostępność do Internetu i sieci GSM atakujemy nasz układ nerwowy wielością informacji, począwszy od  informacji
o kłopotach miłosnych celebryty, formie odpoczynku znajomej, informacji o wyprzedażach i ofertach nowych samochodów, a skończywszy na newsach z świata polityki czy mailu od szefa. Nasz mózg jest w stałej aktywności, bo dzięki użytkowaniu przez nas smartphonów  nie ma już przerwy w pracy.
W kolejce po chleb przeglądamy wiadomości smsowe, czekając w restauracji aktywni jesteśmy na fb, wieczorem w łóżku sprawdzamy maile służbowe. Nasz układ nerwowy  wciąż jest aktywny i nie znajduje  czasu na regenerację.

Czas już wyposażyć naszą pracę w jakość, jaką można uzyskać tylko przy odpowiedniej, skupionej koncentracji na działaniu. Oto dwa istotne zalecenia, które wpłyną na poprawę  efektów pracy i zapobiegną stresom.

  1. Zasada: Nie rozpraszaj się w pracy.

Rozpraszacze wybudzają nas ze stanu koncentracji. Warto więc, na wyznaczone przez siebie fragmenty pracy,  wyłączać komunikatory lub  Internet a telefon wyciszyć. Rekomendowane są godzinne odcinki, bo tyle zdaniem neuropsychologów jest stanie intensywnie pracować nasz umysł. Ponadto, godzinna przerwa nie zakłóci naszego kontaktu z szefem i „światem zewnętrznym”. Jeżeli godzina skoncentrowanej pracy to zbyt długi czas, można zacząć od 40 minutowych odcinków
 i sukcesywnie je zwiększać.  Jeżeli musimy być w kontakcie z Szefem i światem zewnętrznym  czy rodziną to logujmy się do sieci np. co godzinę. Początkowo nie będzie to łatwe zadanie. Co chwila zerkać będziemy na wyłączony telefon i być zaciekawieni informacjami spływającymi do skrzynki mailowej. Z biegiem czasu, głębokie zainteresowanie się realizacją pracy właściwej sprawi, że godzina stanie się krótkim odcinkiem czasu bez Internetu, a satysfakcja z efektów pracy stanie się wymierną zapłatą.   

  • zasada: Daj wypocząć mózgowi.

Teoria  odzyskiwania uwagi (attention restoration theory, ART) opracowana przez psychologów
z University of Michigan opiera się na pojęciu zmęczenia uwagi. Według jej autorów, mamy skończone pokłady uwagi skierowanej na realizację zadania i gdy one się wyczerpią, koncentracja jest bardzo trudna. Dlatego ważne jest wprowadzenie do naszej aktywności  rytuału przerw w pracy mózgu. Chodzi o przerwy, w czasie których umysł będzie otrzymywał mniejszą porcję bodźców i będą one o fascynującym charakterze jak np. zachód słońca. Dlatego też spacer po ruchliwych ulicach miasta nie jest dobrym pomysłem na relaks. Gdyż wymaga uwagi skierowanej, na rozwiązywanie skomplikowanych zadań jak przejście przez ruchliwą ulicę, wyminięcie stojącej grupy turystów. 50- minutowy spacer po mieście w niewielkim stopniu odbudowuje zapas uwagi skierowanej. Natomiast, przebywanie na łonie natury  jest idealne. Nie ma tu wielu problemów do rozwiązania, a dodatkowo przyroda oferuje nam dużo ciekawych bodźców, które koncentrują naszą uwagę tak, że nie musimy sami szukać sobie przedmiotów uwagi. Inną formą odpoczynku mózgu jest serdeczne spotkanie
z przyjacielem, słuchanie muzyki, przebieżka czy zabawa z dziećmi –oczywiście bez włączonego smartphone czy Internetu.

Zachęcamy gorąco do praktykowania przedstawionych zasad. Aby odczuć poprawę w jakości pracy należy wykazać się konsekwencją w ich stosowaniu. Neuropsycholodzy podają, że dopiero po 4 tygodniach praktykowania takiej pracy umysł się przyzwyczai  i odczujemy prawdziwe walory pełnej koncentracji w pracy. A jakość wykonanych obowiązków nie będzie powodem do stresu. 

_____________________________________________________________________________

Na podstawie:

Autor: Cal Newport
Tytuł ” Praca głęboka”
Wydawnictwo: Studio EMKA , Warszawa 2018